IPC-B125-PF28
IPC-B125-PF28-IPC-B125-PF28
IPC-B125-PF28
 IPC-B125-PF28
Camera
Sensor1/2.7", progressive scan, CMOS
Lens2.8mm@F2.14.0mm@F2.1
DORI DistanceLens (mm)Detect (m)Observe (m)Recognize (m)Identify (m)
Angle of View (H)74.55°72.32°
Angle of View (V)55.00°46.53°
Angle of View (O)96.92°88.95°
Adjustment anglePan: 0° ~ 360°Tilt: 0° ~ 90°Rotate: 0° ~ 360°
ShutterAuto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Minimum IlluminationColour: 0.02Lux (F2.1, AGC ON)
0Lux with IR on
Digital noise reduction2D/3D DNR
Day/NightIR-cut filter with auto switch (ICR)
S/N>52dB
IR RangeUp to 30m (98ft) IR range
DefogDigital Defog
WDRDWDR
Video
Video CompressionUltra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 code profileBaseline profile, Main Profile
Sub Stream: 720P (1280*720), Max 20fps
HLCSupported
BLCSupported
OSDUp to 4 OSDs
Privacy MaskUp to 4 areas
ROIUp to 2 areas
Motion DetectionUp to 4 areas
Network
Compatible IntegrationONVIF (Profile S, Profile T), API
Interface
Network10/100M Base-TX Ethernet
General
PowerDC 12V±25%, PoE
Power consumption: Max 4.5W
Dimensions (L × W × H)142.1 × 62.4 × 65.2mm (5.6” × 2.5” × 2.6”)
Weight0.19kg (0.42lb)
Working Environment-30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing)