SC-3253-IS-F28
SC-3253-IS-F28-SC-3253-IS-F28
SC-3253-IS-F28
SC-3253-IS-F28 UNV White Label 5MP Fixed Dome Network Camera (2.8mm Lens)
Camera
Sensor1/2.7″, 5.0 megapixel, progressive scan, CMOS
Lens2.8mm@F2.0
DORI DistanceLens (mm)Detect (m)Observe (m)Recognize (m)Identify (m)
Angle of view (H)105.3°
Angle of View (V)69.5°
Angle of View (O)136.9°
ShutterAuto/Manual, 1 ~ 1/100000s
Adjustment anglePan: 0° ~ 360°Tilt: 0° ~ 75°
Min. IlluminationColour: 0.01Lux (F2.0, AGC ON)
0Lux with IR
IR RangeUp to 30m (98ft) IR range
Day/NightIR-cut filter with auto switch (ICR)
Noise Reduction2D/3D
S/N>52dB
WDRDWDR
Video
Max. Resolution2592*1944
Video CompressionUltra 265, H.265, H.264, MJPEG
H.264 code profileBaseline profile, Main Profile
Frame RateMain Stream: 5MP (2592*1944), Max 20fps;
Sub Stream:720P (1280*720), Max 20fps
HLCSupported
BLCSupported
OSDUp to 4 OSDs
Privacy MaskUp to 8 areas
ROIUp to 2 areas
Motion DetectionUp to 4 areas
Network
Compatible IntegrationONVIF (Profile S, Profile T), API
Interface
Network10/100M Base-TX Ethernet
General
PowerDC 12V±25%,PoE (IEEE 802.3af)
Power consumption: Max 4W
Dimensions (Ø x H)Φ118 x 96mm (Φ4.6” x 3.8”)
Weight0.35kg (0.77lb)
Working Environment-30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F), Humidity: ≤95% RH (non-condensing)