PoE Injector WI-POE56-60W-I-O
PoE Injector WI-POE56-60W-I-O-WI-POE56-60W-I-O
PoE Injector WI-POE56-60W-I-O
WI-POE56-60W-I-O
● Data in port: 1 x 1000Mbps Ethernet port
● Power in port: 1 x 24~56V/3A Max
● PoE out port:1 x 1000Mbps PoE port with 802.3bt 60W
● Operating Temperature: -40°C~80°C
● IP68 Waterproof Enclosure
● Plug and play, and easy to install
Model
WI-POE56-60W-O
Product
PoE Injector
Interface
Data input port:
1 x 1000Mbps Ethernet port
Power input port:
1 x 24~56V/3A Max
PoE output port:
1 x 1000Mbps PoE port with 802.3bt 60W
Pin
PoE in: 1/2/4/5(+), 3/6/7/8(-)
PoE output: 1/2(+)3/6(-) or 4//5(+) 7/ 8(-)
Transmission Method
Store-And-Forward
Advanced Functions
Priority Function Mac Address Auto-Learning And Auto-Aging Store
and forward IEEE 802.3x flow control for Full-duplex Mode
Backpressure for Half-duplex Mode
Waterproof
IP68
LED Indicator
Power/PoE
Certification
CE, FCC, RoHS
Dimensions ( W x D x H )
150*73*44mm
Package Contents
1 x PoE Extender
1 x Waterproof Kit
1 x Installation Guide
Environment