DS-2TD2636B-13/P
DS-2TD2636B-13/P-DS-2TD2636B-13/P
DS-2TD2636B-13/P
Temperature Screening Thermographic Camera  DOWNLOAD
High sensitivity thermal module with 384 x 288 resolution
NETD is less than 40 mk (@25° C, F#=1.0)
Leading thermal image processing technology: Adaptive AGC, DDE, 3D DNR
Reliable temperature detection alarm
High quality optical module with 4 MP resolution
Bi-spectrum image fusion, picture-in-picture preview
  • Thermal
  • Image SensorVOx Uncooled Focal Plane Arrays
  • Resolution384×288
  • Pixel Interval17μm
  • Response Waveband8μm to 14μm
  • NETDLess than 40 mK (@25°C,F#=1.0)
  • Focal Length13mm
  • Focus ModeAthermalized
  • IFOV1.3 mrad
  • ApertureF1.0
  • Field Of View28.8° × 21.6° (H × V)
  • Min. Focusing Distance2 m
  • Optical
  • Image Sensor1/2.7" Progressive Scan CMOS
  • Resolution2688×1520, 4MP
  • Min. IlluminationColor: 0.0089 Lux @(F1.6, AGC ON), B/W: 0.0018 Lux @(F1.6, AGC ON)
  • Field Of View51.7° × 28° (H × V)
  • Focal Length6mm
  • Focus ModeFixed
  • Shutter Speed1s to 1/100,000s
  • Day & Night ModeIR cut filter with auto switch
  • WDR120 dB
  • Illuminator
  • IR DistanceUp to 50 m
  • IR Intensity And AngleAutomatically adjusted
  • Feature
  • Bi-Spectrum Image FusionDisplay the details of optical channel on thermal channel
  • Picture In PictureDisplay partial image of thermal channel on the full screen of optical channel
  • Smart Function
  • Temperature RangeFrom 30°C to 45°C (86°F ~ 113°F)
  • Temperature Accuracy± 0.5 °C
  • Network
  • Main StreamThermal: 50fps(1280 × 720, 704 × 576, 384 × 288, 352 × 288);Optical: 50Hz: 25fps (1920 × 1080), 25fps (1280 × 960), 25fps (1280 × 720);Optical: 60Hz: 30fps (1920 × 1080), 30fps (1280 × 960), 30fps (1280 × 720)
  • Sub StreamThermal: 25fps(704 × 576, 352 × 288, 320 × 240);Optical: 50Hz: 25fps (704 × 576), 25fps (352 × 288), 25fps (176 × 144);Optical: 60Hz: 30fps (704 × 480), 30fps (352 × 240), 30fps (176 × 120)
  • Video CompressionH.264 (Baseline/Main/High Profile) /MJPEG/H.265
  • Audio CompressionG .711u/G.711a/G.722.1/MP2L2/G.726/PCM
  • APIONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK
  • Simultaneous Live ViewUp to 20
  • Interface
  • ClientiVMS-4200, Hik-Connect
  • Web BrowserPlug-in required: IE8-IE11, Chrome 41-44, Firefox 30.0-51
  • Alarm Input2-ch inputs (0-5vDC)
  • Alarm Output2-ch relay outputs, alarm response actions configurable
  • Alarm ActionSD recording/Relay output/Smart capture/FTP upload/Email linkage
  • Audio Input1, 3.5 mm Mic in/Line in interface. Line input: 2 - 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ ± 10%
  • Audio OutputLinear Level; Impedance: 600Ω
  • Communication Interface1, RJ45 10M/100M Self-adaptive Ethernet interface. 1, RS-485 interface
  • General
  • WiperNo
  • User/Host LevelUp to 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User
  • Power24 VAC ± 25%;12 VDC ± 25%;PoE (802.3af, class 3): 44 V to 57 V, 0.22 A to 0.17 A
  • Power Consumption18 VAC to 30 VAC: 0.38 A to 0.22 A, max. 9 W 9 VDC to 15 VDC: 0.63 A to 1.06 A, max. 9 W PoE (802.3af, class 3): 44 V to 57 V, 0.22 A to 0.17 A, max. 9.5 W
  • Protection LevelIP66 Standard; TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection
  • Dimension376.1 mm × 119.1 mm × 118.1 mm (14.81" × 4.68" × 4.65")